صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow نهج البلاغه
نهج البلاغه
ثارالله (قسمت دوم) چاپ ايميل
12 آذر 1392
0821

قسمت (2) ـ 92/8/22 ـ روز تاسوعا محرم 1435
دریافت صوت (با حجم 12.2 مگابایت)
چکیده:
معنای اول که در جلسه گذشته گفته شد، الهیت یا اعظم بودن خاندان پیامبر (صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین) در بین اسمای الهی بود.
ثار را به خون‌خواهی یا خون‌بها نیز تعبیر کرده‌اند.
خون‌بها دو معنا یا دو جهت و حیثیت دارد: 
1ـ امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) خون‌بهای خداست
2ـ خدا خون‌بهای امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) است که این معنا کم و بیش گفته شده و در روایاتی که پیرامون عشق به خدا و نیز عظمت روزه آمده است، می‌شود آن را یافت.
معنای دوم نیمه مشهور و نسبت به معنای اول مشهورتر است، ولی حیثیت اول کمتر گفته شده است.
اما معنای خون‌بها بودن امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) برای خدا چیست؟ آیا خدا را کشته‌اند که امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) خون‌بهای اوست؟
ادامه مطلب...
 
ثارالله (قسمت اول) چاپ ايميل
03 آذر 1392
128

استاد گرامی در دهه اول محرم امسال طی چند جلسه به شرح و تفسیر تعبیر ثارالله درباره امام حسین (علیه السلام) پرداختند که در چند قسمت تقدیم علاقه‌مندان می‌شود:

چکیده قسمت  (1) ـ 92/8/21 ـ شب تاسوعا، محرم 1435
دریافت صوت (با حجم 16.8 مگابایت)
امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) را ثارالله و ابن ثاره نامیده‌اند. یعنی پدر او نیز ثارالله است. البته همه این خاندان ثارالله هستند.
در ابتدا اشاره‌ای به معنای لغوی و فقه الحدیثی ثار، ثور، اثاره، مثیر و ... می‌شود. ثار و تعابیر مشابه آن به معنای انگیختن، ایجاد کردن و تحریک کردن، تحول ایجاد کردن، جایی را شخم زدن و زیر و رو کردن و مانند آن است و اگر این معنا را با لوازم عقلانی‌اش در نظر بگیریم، آفرینش نیز یکی از مصادیق اثاره است؛ یعنی شخم زدن دار عدم (البته نه عدم به معنای فلسفی)
ادامه مطلب...
 
[آواهنگ] سنت روضه‌خواني؛ يادگار امامان معصوم چاپ ايميل
03 آذر 1392
AZ

 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پايان >>

صفحه 36 - 42 از 764

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.