صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow نهج البلاغه
نهج البلاغه
شرح حدیث «حسین منی و انا من حسین» (2) چاپ ايميل
10 دي 1392
استاد دكتر حسيني شاهرودي

شرح حدیث «حسین منی و انا من حسین» (2)
92/9/29 ـ شب هجدهم ماه صفر 1435
دریافت صوت ( 12.8 مگابایت)

 

چکیده:
گویی همه مسلمانان بخش اول حدیث را می‌دانند؛ اگرچه این بخش اگر دقیق‌تر از بخش دوم نباشد، از دقت کمتر برخوردار نیست. ولی با توجه به اینکه همگان فهم متعارفی از بخش اول دارند، بیشتر به بخش دوم می‌پردازیم.
وجود و نیز بقاء و دوام هر موجودی، متوقف بر زمینه‌ها، علل، غایات و اهدافی است؛ چنانکه متوقف بر افعال، آثار و ثمراتی است.
در مورد این حدیث شریف برای این‌که بدانیم چگونه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از امام حسین (صلوات الله و سلامه علیه) است، در جلسه گذشت بیان شد، هر چیزی که درباره نسبت پیامبر با امام حسین یا هریک از خاندان پیامبر گفته شود و مشعر به اشرف بودن امام حسین یا هریک از خاندان پیامبر بر پیامبر باشد، قطعاً نادرست است. 
ادامه مطلب...
 
شرح حدیث «حسین منی و انا من حسین» (1) چاپ ايميل
02 دي 1392
استاد دكتر حسيني شاهرودي

شرح حدیث «حسین منی و انا من حسین» (1)
92/9/27 ـ شب شانزدهم صفر 1435
دریافت صوت ( 13.3 مگابایت)

چکیده:
این سخن که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند «حسین از من است و من از حسینم» معنای مشهوری دارد که به اختصار آن است که: حسین (صلوات الله و سلامه علیه) فرزند و ذریه پیامبر است و روشن است که حسین از پیامبر است.

ادامه مطلب...
 
اربعين؛ زيارت در قرب أو ادني چاپ ايميل
30 آذر 1392

يادداشت شفاهي به مناسبت اربعين

به‌طور كلي در سلوك نفس به دلايل متعددي اربعين نقش ويژه‌اي دارد. اربعين، نه به معناي چهلم شهادت امام حسين عليه‌الصلات‌والسلام و ياران‌شان؛ عدد چهل، چهل روز، چهل هفته، چهل سال و ذكرهايي كه عدد چهل داشته باشد، اثر ويژه‌اي دارد. يا به اين دليل كه مراتب نفس انساني در تركيب‌هاي خاص به عدد چهل برمي‌گردد. يا به خاطر اين‌كه عوالم هستي سي و چهار است و به‌اضافه حد وسط آن يعني عالم انسان كبير و به‌علاوه‌ي پنج اسم يا ظهورات پنج اسم از اسماي الهي كه عدد چهل مي‌شود، يا به‌خاطر اين كه كمال و بلوغ نفس انسان در چهل سالگي هست، يا ممكن است جهت ديگري داشته باشد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پايان >>

صفحه 50 - 56 از 781

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.