صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow تفسیر موضوعی قرآن و حدیث arrow خداشناسی در قرآن
خداشناسی در قرآن
درس پانزدهم: توحید در استعانت چاپ ايميل
01 آذر 1387
توحید در استعانت
یکی دیگر از شاخه های توحید و از اقسام توحید، توحید در استعانت است یعنی تقاضای کمک کردن، تکیه کردن و توکل کردن و مانند آن. انسان از دیدگاه قرآن و معارف الهی موجودی است که از خود هیچ ندارد و به تعبیر قرآن فقیر است و ضعیف. و به عبارت دیگر چون بر پای خویش نمی تواند بایستد قیام به ذات خود ندارد؛  لذا نیازمند مقوم است و دیگری باید او را بر سر پا نگه دارد. فقیر محض است و ذات فقیر محض، یعنی نداشتن، یعنی ذات آن عین تعلق و فقر است.

ادامه مطلب...
 
درس چهاردهم: توحید در اطاعت چاپ ايميل
01 آذر 1387
توحید در اطاعت
یکی دیگر از شقوق یا حوزه های توحید، عبارتست از توحید در اطاعت، به خاطر یگانه بودن خدای متعال و به خاطر تسلط و احاطۀ تام خدای متعال در جهان هستی و در نتیجه بخاطر منحصر بودن موجود مستقل به واجب تعالی تنها اطاعتِ روا فقط اطاعت از خداست که به آن توحید در اطاعت می گویند.
ادامه مطلب...
 
درس سیزدهم: توحید در ربوبیّت چاپ ايميل
01 آذر 1387
توحید در ربوبیت
در توضیح توحید در ربوبیت، یا به تعبیر درست تر توحید در تدبیر، دو نکته مورد بحث قرار می گیرد: نکته اول اینکه تنها آفریننده جهان هستی خداست و نکته دوم اینکه تنها کسی که بقاء و دوام عالم هستی و اداره آن را به عهده دارد نیز خداست. بخش اول، توحید در خالقیت است و بخش دوم‎‎‏‏ در تدبیر.
ادامه مطلب...
 
درس دوازدهم : آیاتی که فعل انسان را به خدا نسبت می دهد. چاپ ايميل
01 آذر 1387
درس دوازدهم : آیاتی که فعل انسان را به خدا نسبت  می دهد.
چنانکه بیان شد، یک دسته از آیات هست که افعال انسان را به خداوند نسبت می دهند از جمله آیۀ «إنک من تهدی من أحببت و لکنّ الله یهدی من یشاء». و نیز آیۀ «و لو شاءالله لَجَعَلَهُم علی الهدی و لا تکوننّ  من الجاهلین»؛ ‌‌‍‌که در این دو آیه، پیامبر اکرم (صلوات الله و السلام عليه) مخاطب قرار گرفته است. و همچنین آیات سورۀ انعام/35، سجده/13، یونس/99، دهر/30، که بیان می کند که هرچیزی که شما اراده کنید قبل از آن، خداوند اراده نموده و اگر خدا اراده نکرده شما هم اراده نمی کنید.چیزی که شما خواسته اید یعنی خداوند خواسته و عکس نغیض آن این می شود که اگر چیزی را خدا نخواهد شما هم نخواهید خواست. نه به این معنا که نمی توانید بلکه اصل میل شما به آن تعلق نخواهد گرفت.

ادامه مطلب...
 
درس یازدهم: قلمرو افعال انسان چاپ ايميل
01 آذر 1387
قلمرو افعال انسان
چنانکه بیان شد شکی نیست که خداوند خالق زمین و آسمان و موجودات آن است و آیات قرآن نیز به آن تصریح داشته و عقل نیز بر آن گواهی می دهد، اما بخشی که نیاز به دقت و تأمل بیشتر دارد و به لحاظ قرآنی و معارف الهی مورد بحث و جدل جدی قرار گرفته بحث افعال انسان است، در این زمینه 3 نظریه را می توان مطرح نمود:
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 بعد > پايان >>

صفحه 10 - 18 از 24

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.