صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow تفسیر موضوعی قرآن و حدیث
تفسیر موضوعی قرآن و حدیث
درس شانزدهم:آیا توحید دارای حدّ نصاب است؟ چاپ ايميل
01 آذر 1387
 
درس پانزدهم: توحید در استعانت چاپ ايميل
01 آذر 1387
توحید در استعانت
یکی دیگر از شاخه های توحید و از اقسام توحید، توحید در استعانت است یعنی تقاضای کمک کردن، تکیه کردن و توکل کردن و مانند آن. انسان از دیدگاه قرآن و معارف الهی موجودی است که از خود هیچ ندارد و به تعبیر قرآن فقیر است و ضعیف. و به عبارت دیگر چون بر پای خویش نمی تواند بایستد قیام به ذات خود ندارد؛  لذا نیازمند مقوم است و دیگری باید او را بر سر پا نگه دارد. فقیر محض است و ذات فقیر محض، یعنی نداشتن، یعنی ذات آن عین تعلق و فقر است.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پايان >>

صفحه 43 - 48 از 101

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.