صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow تفسیر موضوعی قرآن و حدیث
تفسیر موضوعی قرآن و حدیث
درس نهم:آفرینش حق تعالی بالحق است. چاپ ايميل
01 آذر 1387
آفرینش حق تعالی بالحق است
در سوره انعام، آیه 73 می فرماید: «هوالذی خلق السموات و الارض بالحق و یوم یقول کن فیکون قولُه الحق و لَهُ الملک یوم ینفخ فی الصّور عالم الغیب و الشهادة و هو الحکیم الخبیر»
در توضیح «بالحق» دو تعبیر وجود دارد: 1- عبارت «بالحق» یعنی درست و مناسب. یعنی خلقت آسمانها و زمین مناسب و در تناسب با ایشان و خالقتشان انجام پذیرفته است. یعنی، دارای خلقت احسن می باشند 2- تعبیر دوّم در مورد حرف «با» سببّت است. یعنی، به وسیله حق آفریده شده اند. با این بیان نیز، دو تعبیر مطرح می شود: 1- به وسیله حق، یعنی به وسیله خود خدا، یعنی تأکیدی بر آفرینش زمین و آسمان توسط خدا
2- حق عبارت است از ظّل ذات واجب تعالی، سایه و دامنه وجود او.
در توصیف این مطلب چنین می توان گفت:
ادامه مطلب...
 
درس هشتم: توحید صفاتی و نکاتی درباره توصیف حق تعالی چاپ ايميل
01 آذر 1387
درس هشتم: توحید صفاتی و نکاتی درباره توصیف حق تعالی
حکما و فلاسفه صفات خدا را به ثبوتی و سلبی تقسیم می کنند. در رابطه با صفات سلبی نیز،  چنین می گویند که این صفات، سلب نقص و عیب است و گاه سلبِ سلب می باشد، در واقعِ امر، حکم ایجاب دارد؛ در نتیجه واجب تعالی فقط و فقط دارای صفات ثبوتی و ایجابی است. نکته مهم که باید در این بحث بدان پرداخته شود، این است که موجود ممکن توانایی توصیف واجب تعالی را ندارد.
موجود ممکن نه شایستگی و نه توانایی سخن گویی در باره خالق و واجب تعالی را ندارد. مگر اینکه، به تعبیر دینی در قرب الی الله به حدّی رسیده باشد که هیچ گونه دو گانگی میان او و حق تعالی باقی نمانده باشد، به زبان دیگر از «مخلَصین» باشد. به این معنا که نه فقط وجود خود را نفی کرده باشد، بلکه خداوند نیز او را غیر خود نداند و او را به عنوان بنده پاک و مخلَص خودش پذیرفته باشد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پايان >>

صفحه 49 - 54 از 100

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.