صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow ارتباط خنده و گريه كودكان با ديدن تمثلات انسان‌ها
ارتباط خنده و گريه كودكان با ديدن تمثلات انسان‌ها چاپ ايميل
24 بهمن 1389
پرسش:
اينكه در بين عوام گفته مي شود وقتي نوزادي بي جهت در خواب و يا بيداري مي خندد و يا گريه مي كند در واقع ملكات و صفات دروني انسانها كه فرشته خو و يا شيطان صفت هستند را مي بيند و به تبع از خود عكس العمل نشان مي دهد . مي خواستم نظر جنابعالي را در اين خصوص بدانم.
ظاهرا ديدن تمثلات با صور مربوط به قوه خيال و تمثلات بدون صور مربوطه به مرتبه عقلاني انسانها مي باشد و اطفال فاقد چنين قوه اي هستند. با تشكر فراوان
پاسخ:
دیدن صور مثالی و خیالی برای کودکان هم امکان‌پذیر هست و در حد امکان ذاتی یا وقوعی آن نمی‌توان تردید داشت چون نفس کودکان هم تجرد مثالی، خیالی و برزخی دارد ولی نمی‌توان دلیل خنده و گریه آن‌ها را مشاهده چنین اموری دانست. خنده‌ و گریه علاوه بر راحتی و ناراحتی افراد، به فعالیت‌های بخش‌هایی از مغز ارتباط دارد و هر گاه بر اثر عوامل بیرونی یا درونی آن بخش از مغز فعال شود، خنده رخ خواهد داد. به همین سبب است که برخی از اغذیه، ادویه و داروهای شیمیایی برای کودکان و بزرگسالان همین خاصیت را دارد.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.