صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عمومي arrow اعتماد به نفس، عزت نفس و غرور
اعتماد به نفس، عزت نفس و غرور چاپ ايميل
24 بهمن 1389
پرسش:
آیا اعتماد به نفس همان عزت نفس است؟ لطفا تفاوت این دو را با هم و با غرور بفرمایید. .با تشکر و سپاس فراوان
پاسخ:
عزت نفس نتیجه ایمان به اصل شریف لله العزة جمیعاً است و هر که در هر مرتبه‌ای مراتب وجود و کمال باشد و به این اصل شریف ایمان داشته باشد، عزت نفس خواهد داشت ولی اعتماد به نفس به مرتبه فروتر از توحید افعالی ارتباط دارد. انسان با وصول به توحید افعالی، به توکل خواهد رسید و اهل توکل، اعتماد به وکیل علی الاطلاق خود دارند نه بر نفس خود. پس عزت نفس در همه مراتب ایمان تحقق دارد ولی اعتماد به نفس این‌گونه نیست
اما غرور نتیجه فقدان ایمان و جهل به استعداد و توانایی نفس است و در واقع فریب شیطانی و خودشیفتگی است نه ایمان و علم و نه توحید.
 
< بعد

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.