صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی
انتقال امامت از پدر به پسر چاپ ايميل
29 بهمن 1389
پرسش:
سلام و صلوات خداي تعالي بر شما باد. يكي از اطرافيانم مي‌پرسد چرا امامت از پدر به پسر منتقل شده است؟ و اعتقادي به «فتح الله بكم» و چنين دلايلي ندارد. چگونه پاسخش گويم؟ آيا اميدي هست كه به لطف خدا محبت و ولايت ائمه عليهم الصلوه و السلام در قلبش ايجاد گردد؟

پاسخ:
1ـ امامت مانند نبوت و رسالت، مقام و موهبتی الهی و آسمانی است که خدای متعال به هر که شایسته‌ي آن باشد عطا می‌کند و رابطه‌ي پدری و فرزندی شرط آن نیست. حضرت ابراهیم علیه‌السلام پس از رسیدن به مقام امامت، از خدای متعال پرسید که آیا امامت را به فرزندان وی نیز عطا خواهد کرد؟ خدای متعال فرمود: این مقام به ستمکاران نخواهد رسید. شرط امامت، عدالت همه‌جانبه است و آن‌هم یا متوقف بر عصمت همه‌جانبه است یا ملازم با آن است. انتقال امامت از امام حسن مجتبی صلوات‌الله‌علیه به امام حسین صلوات‌الله‌علیه و منتقل نشدن به فرزندان آن حضرت نمونه‌ای از آن است.
2ـ عقاید هر کسی باید به اندازه‌ي استعداد، درک و توانایی خودش باشد نه بیش از آن و باورها فهمیدنی و در نتیجه انتخابی است نه تحمیلی. با عقاید دیگران کار نداشته باشید و اجازه دهید خودشان بفهمند.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.