صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow ثقل اكبر و ثقل اصغر
ثقل اكبر و ثقل اصغر چاپ ايميل
05 اسفند 1389
پرسش:
كد پرسش: 42
سلام علیکم.
چرا به قرآن کریم ثقل اکبر و به اهل البیت علیهم السلام ثقل اصغر گفته شده نه برعکس؟ باتشکر

پاسخ:
1ـ توضیح نخست این‌که قرآن و اهل البیت علیهم‌السلام مراتب متعددی دارند. به عنوان نمونه، اهل البیت علیهم‌السلام مرتبه طبیعت، نفس، روح، سر و ... دارند و قرآن کریم نیز مرتبه کتبی، لفظی، ذهنی، ملکوتی، جبروتی و ... دارد.
میان تمام مراتب یاد شده نسبت مساوی وجود ندارد بلکه برخی بر برخی دیگر تقدم دارد. بر این اساس، برخی از مراتب قرآن ثقل اکبر است و برخی از مراتب اهل البیت علیهم‌السلام ثقل اصغر. برعکس، برخی از مراتب قرآن ثقل اصغر است و برخی از مراتب اهل البیت علیهم‌السلام ثقل اکبر.
2ـ احتمال دوم این است که ثقل بودن قرآن و اهل البیت علیهم‌السلام مربوط به مخاطب است نه مربوط به واقع. از آن‌جا که اهل البیت علیهم‌السلام مفسر قرآن هستند، مردم باید برای حل مسائل و مشکلات خود به قرآن مراجعه نمایند و از آن‌جا که ممکن است در فهم قرآن دچار انحراف شوند، باید به مفسران قرآن مراجعه نمایند. پس باید اهل البیت علیهم‌السلام سهل الوصول باشند و کلامشان برای مخاطب قابل فهم باشد یا فهم کلام آن‌ها آسان‌تر باشد. نتیجه این‌که باید فهم قرآن برای اکثر مخاطبان و شاید همه آن‌ها آسان‌تر از سخنان اهل البیت علیهم‌السلام باشد وگرنه کسی باید سخنان اهل البیت علیهم‌السلام را تفسیر کند و این به تسلسل می‌انجامد.
پس اگرچه فهم قرآن و حدیث به‌سبب داشتن مراتب متعدد به تعداد مراتب هستی، ثقیل است ولی اهل البیت علیهم‌السلام مفسر وحی هستند، پس فهم قرآن و سخنان اهل البیت علیهم‌السلام در عین حال که ثقیل است، فهم قرآن سخت‌تر و ثقیل‌تر است یعنی ثقل اکبر است وگرنه نیازی به مفسر نداشت.
 
< بعد

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.