صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عرفان arrow عوامل پيدايش دوستي خدا
عوامل پيدايش دوستي خدا چاپ ايميل
15 اسفند 1389
پرسش (50)
با عرض سلام و خسته نباشيد حضور محترم استاد گرانقدر:
سؤالاتي دارم كه مدتي است بي جواب مانده. لطفاً اينجانب را راهنمايي بفرماييد:
1ـ عوامل پيدايش دوستي خدا كدامند؟
2ـ اينكه: «ما بر اساس كدام نگاه خداوند آفريده شده‌ايم» يعني چه؟
3ـ گفته شده محبت جز به سنخيت ممكن نمي‌شود و محبتي كه ريشه در غرايز و اميال نداشته باشد، دوطرفه است. پس ناملايمات و رد پذيرش محبوب چه دليلي دارد. اگر اين محبت دوطرفه است، پس چرا گاهي از آن طرف به‌گونه‌اي ديگر پاسخ داده مي‌شود؟
با تشكر فراوان از شما
پاسخ:
1ـ عوامل دوستی خدای متعال از این قرار است: 1ـ معرفت به خدا و غنای ذاتی او 2ـ معرفت به فقر ذاتی خود 3ـ تسلیم و بندگی خدای متعال4ـ خدمت به بندگان او 5ـ عمل به ظاهر شریعت
2ـ انسان‌ها مخلوق وجه جامع و زاده‌ي نگاه رحمانی خدایند.
3ـ محبت حقیقی جز به سنخيت ممكن نمي‌شود، اما این‌که کدام محبت ریشه در غرایز و امیال دارد و کدام یک ندارد، بر همگان معلوم نیست. بسا محبت‌هایی که ریشه‌ي در امیال و غرایز داشته باشد، ولی آشکار نباشد و بر صاحب آن هم پوشیده باشد. چنان‌که اکثر مؤمنان گمان می‌کنند کارها و عباداتشان را برای خدای متعال انجام می‌دهند، در حالی که برای امیال خود انجام می‌دهند. اگر بهشت و دوزخی نباشد، آن‌گاه معلوم می‌شود چه کسانی اهل عبادتند و چه کسانی نیستند. به همین سبب است که خدای متعال می‌فرماید: «یا ایها الذین آمَنوا آمِنوا» (نساء 136) و نیز می‌فرماید «توبوا الی الله جمیعاً ایها المؤمنون.» (نور، 31)
پاسخ ندادن محبوب، خود نشانی صریح از نبود سنخیت است و آمیختگی محبت به امیال و غرايز اگرچه نوع غرايز و امیالی که ریشه‌ي آن محبت هستند، آشکار نباشد.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.