صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow تأثير انديشه از انديشمند
تأثير انديشه از انديشمند چاپ ايميل
17 اسفند 1389
پرسش (56)
سلام عليكم
اين روزها در كتب مديريتي تدريس شده در دانشگاه‌ها نظريه‌اي وجود دارد مبني بر اينكه هر دريافتي شكل دريافت كننده را به خود مي‌گيرد ... يعني نمي‌شود انديشه‌اي از ذهني خارج شود و به رنگ باورها و اعتقادات انديشمند در نيايد ...
به نظر مي‌رسد چنين نظريه‌اي، اساس وجود حقيقت ثابت را زير سؤال ببرد ... آيا ادله‌ي فلسفي و عقلاني براي رد اين نظريه مي‌توان يافت؟ سپاس
پاسخ:
علیکم السلام و رحمة الله
نظریه‌ای که بدان اشاره کردید، اساساً فلسفی است که عمدتاً در مباحث معرفت‌شناسی مطرح می‌شود. اشکال این نظریه این است که خودبرانداز است و پیش از هر ادعایی شامل خودش هم می‌شود و نتیجه‌اش این است که این نظریه، به رنگ باورها و اعتقادات گوینده آن در آمده است. اگر فرصت داشتید به کتاب شریعت در آیینه معرفت مراجعه نمایید.
در این‌که بسیاری از آراء و باورهای انسان تحت تأثیر شرایط ذهنی، علمی، اجتماعی، فرهنگی و مانند آن قرار می‌گیرد، تردیدی وجود ندارد، ولی این‌که همه‌ي آراء و باورهای انسان این‌گونه باشد و هیچ‌گونه ثبات و دوامی نداشته باشد، نه‌تنها قابل اثبات نیست، بلکه اشکالات بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها بازگشت آن به سفسطه است و پیداست که اگر کسی سفسطه را بپذیرد، دیگر نه جایی برای اظهار نظر برایش باقی می‌ماند و نه جایی برای گفتگو و مفاهمه.
برخی از اندیشه‌های انسان زمانمند، نسبی و متأثر از باورها و شرایط بیرونی و درونی اوست و برخی مانند اولیات، بدیهیات، فطریات و برهانیات این‌گونه نیست.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.