صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow شرك و نفاق بدگمانان
شرك و نفاق بدگمانان چاپ ايميل
19 اسفند 1389
پرسش (59):
سلام. خسته نباشيد
با توجه به کريمه «و يعذب المنافقين و المنافقات و المشرکين و المشرکات الظانين بالله ظن السوء عليهم دائرة السوء و غضب الله عليهم و لعنهم و اعدّ لهم جهنم و ساءت مصيراً» (فتح، 6) مي‌توان گفت هرکس بدگمان است، چه به خدا، چه به خلق او، مشرک و منافق است؟ به خلق او هم به‌خاطر نهي صريح بسياري از آيات ديگر از بدگماني به يکديگر به خاطر اين‌که آنکه به خدا بدگمان است، به طريق اولي به بندگان او نيز بدگمان خواهد بود و به علاوه خلق خدا غير او نيستند؟
عموماً آنکه به خلق خدا بدگمان است، خود را از ديگران برتر مي‌بيند و به قول قرآن مي‌گويد ديگران به من حسد مي‌ورزند و دايم فکر مي‌کنه يه چيزايي داره که ديگران يا به او حسودي مي‌کنند يا مي‌خواهند از او بگيرند يا جاي او را بگيرند يا خرابش کنند و به همين خاطر نه به آنها اعتماد مي‌کند و به‌جاي اصلاح و انديشه در خود و اعتماد به خيرخواهي ديگران، دايم از ترس اينکه داشته‌هايش گرفته نشود به ديگران بدگمان است، آيا کسي مي‌شود خود را بر خدا هم برتر ببيند و به خدا هم بي‌اعتماد شود؟
اول اينکه با اين نوع آدما چگونه بايد برخورد کرد؟
دوم اينکه مرض بدبيني واگير داره و معمولاً يه خانواده مبتلا هستند و در رفتارهاي تابلو و سخنان آنان به راحتي قابل رؤيت براي هر بيننده‌اي است به گونه‌اي که هرکه با اين‌گونه افراد برخورد مي‌کنه شاخص‌ترين صفتشان را همين صفت مي‌بيند، آيا براي حفظ خود موظفيم از چنين افرادي دوري کنيم يا وظيفه داريم در حد توان حتي اگه ناراحت شدند، بهشون تذکر دهيم و کوتاه نياييم؟ با تشکر
پاسخ:
1ـ با کسانی که می‌دانید برای دنیا و آخرت شما زیان‌آورند، معاشرت نکنید
2ـ به بندگان خدا حسن ظن داشته باشید و به‌ آن‌ها احترام کنید
3ـ از خدای متعال کمک بخواهید و بندگان خدا را دعا کنید
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.