صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عرفان arrow فصوص الحكم ابن عربي
فصوص الحكم ابن عربي چاپ ايميل
27 اسفند 1389
پرسش (75):
به نام خدا
شارحان شيخ اكبر محي الدين ابن عربي در طول تاريخ شرح‌هاي متعددي بر كتاب عظيم الشأن «فصوص الحكم» زده‌اند، اما شرحي كه در عصر ما علامه نجم الدين آملي بر فصوص زده‌اند، علاوه بر شرح، يك فص با عنوان «فص حكمه عصمتيه في كلمه الفاطميه» بر آن افزودند. آيا اين مسأله مي‌تواند دال بر آن باشد كه:
1ـ اين كتابي كه قرن‌ها توسط اساطين اهل معرفت مطالعه و تدريس مي‌شده ناقص بوده است؟ و فص مزبور تكمله فصوص الحكم مي‌باشد؟
2ـ آيا ممكن است كتاب مزبور داراي فص‌هاي ديگري نيز باشد كه شيخ اكبر آن را در كتاب فصوص نياورده باشد و ديگران بايد آن را تكميل كنند؟
آيا فص اضافه شده در شرح و تعليقه مزبور، بر سبيل و روش ابن عربي در فص‌هاي فصوص بوده است؟
با سپاس فراوان از شما استاد بزگوار
پاسخ:
1ـ جز کتاب خدا، همه‌ي کتابها ناقص است مگر آنکه معصوم به تمامیت آن گواهی دهد. در واقع، کتاب هر کسی، ظهور مرتبهای از مراتب و وجهی از باطن نویسنده آن است و اگر نویسنده مقدس و منزه از هرگونه کاستی نباشد، کتاب او هم منزه از هرگونه کاستی نخواهد بود و این اختصاص به آثار ابن عربی ندارد.
2ـ هیچ علمی ختم نشده و نمیشود، بنابراین همانگونه که در علوم طبیعی و تجربی رشد و تکمیل ممکن بلکه لازم است، در علوم فراطبیعی نیز همین‌گونه است و پیوسته عالمان ربانی باید به تکمیل آن بپردازند و آن را تکمیل نمایند.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.