صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow اولين جمع و ترتيب سور قرآني
اولين جمع و ترتيب سور قرآني چاپ ايميل
27 اسفند 1389
پرسش (76):
به نام خدا
در بحث جمع قرآن، درباره اولين جمع قرآن اختلاف نظرهاي گوناگوني وجود دارد و در كلاسهاي درسمان در رشته مربوطه، با توجه به منابع موجود تاريخي و تأكيد علماي اهل تسنن حتي به اذعان برخي از علماي متاخر علوم قرآني شيعه و آثار مكتوب بهجاي مانده از ايشان، عموماً به اين نكته اشاره شده كه اولين جمع قرآن (بجز جمع قرآن حضرت علي عليه و آله السلام) در زمان ابوبكر صورت پذيرفته و ترتيب سور اجتهادي بوده و توسط صحابه اين مهم صورت پذيرفته است. ميخواستم ديدگاه حضرتعالي را در خصوص اولين جمع قرآن و ترتيب سور اينكه توقيفي يا اجتهادي بوده است را بدانم.
با سپاس فراوان
پاسخ:
به‌نظر بنده، اولین جمع قرآن و ترتیب سور و آیات در زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و زیر نظر آن حضرت و با راهنمایی قدسی خدای متعال انجام شده است. البته در این‌گونه مسائل باید به اهلش مراجعه کرد.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.