صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow معنای زندگی، بهشت واقعي
معنای زندگی، بهشت واقعي چاپ ايميل
06 فروردين 1390
پرسش (88):
1ـ به نظر شما معنای زندگی چیست؟
2ـ بهشت واقعی به چه معناست؟
پاسخ:
1ـ برخی معنای زندگی را دنیا، برخی آخرت، برخی خدا و برخی نیز آن را بی‌معنا دانسته‌اند. همه این نظریات بر این استوار است که زندگی وسیله‌ای برای رسیدن به چیزی بیرون از آن است، از این‌رو مقصود و هدف از آن‌را به عنوان معنی آن مطرح کرده‌اند.
گمان بنده بر این است که زندگی، هدف، مقصود و معنایی بیرون از خود ندارد، خودش هدف همه چیز است. بودن در هر مرتبه‌ای از مراتب وجود، عقل، نفس، طبیعت، دنیا، برزخ، آخرت و مانند آن، خود زندگی و معنی آن است. نه خوشی و ناخوشی در دنیا معنای زندگی است، نه آرامش در بهشت و بی‌قراری در دوزخ و مانند آن. این‌ها همه از لوازم و پیامدهای گریزناپذیر زندگی است. آنان که به دنیا آمده‌اند، به این سبب و هدف (آگاهانه یا ناآگاهانه) آمده‌اند که باشند و بودن را دوام بخشند و زنده باشند و زندگی کنند و آنان که به بهشت و دوزخ (آگاهانه یا ناآگاهانه) می‌روند، می‌روند که باشند، بودن را دوام بخشند و زنده باشند و زندگی کنند. دنیا و آخرت و بهشت و دوزخ معنی دارد و آن زندگی است.
زندگی، معنی همه چیز است و همه چیز با انتساب به زندگی است که معنی پیدا می‌کنند و خود معنابخش نیستند و زندگی هم نیاز به معنی ندارد وگرنه یا به تسلسل می‌انجامد یا به دور که هر دو محال است. زندگی معنی همه چیز است هر چند ندانیم و ندانند.
2ـ با آن‌چه درباره معنی زندگی گفته شد، معلوم می‌شود، که بهشت واقعی، همان زندگی واقعی است، آن زندگی که حد و اندازه و انتقال و مرگ نداشته باشد. رزقنا الله و ایاکم و جمیع خلقه
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.