صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow معنای زندگی، بهشت واقعي2
معنای زندگی، بهشت واقعي2 چاپ ايميل
07 فروردين 1390
پرسش (89):
با سلام و احترام
1ـ فرموده بودید که بهشت واقعی، همان زندگی واقعی است، آن زندگی که حد و اندازه و انتقال و مرگ نداشته باشد. آیا جاودانگی سبب معنابخشی به زندگی می‌شود؟
2ـ فرمودید که بودن در هر مرتبه‌ای از مراتب وجود، خود زندگی و معنی آن است. می‌شه در این رابطه بیشتر توضیح بدید.
(اين پرسش مربوط به پرسش 88 است.)
پاسخ:
1ـ گفته شد که زندگی خود معنای همه چیز است نه آن‌که بیرون از خود معنی داشته باشد. هر چه که معنا دارد یا معنا پیدا می‌کند، با زندگی و به‌وسیله زندگی معنی دارد و پیدا می‌کند و خود مبدأ معناست. پس خود نیاز به معنی ندارد و اگر خود نیاز به معنا داشته باشد، دور منطقی است و باطل و بی‌معنی. آن‌چه در خود زندگی است را از غیر طلب نکنید که نمی‌یابید
2ـ انسان و جهان دارای وجودی تشکیکی و نردبانی است. وجود آن مراتب متعدد و متوالی دارد. هر مرتبه‌ای از وجود همان زندگی است که همه موجودات دارند. انسان و دیگر موجودات پیوسته در حال رفتن از مرتبه‌ای به مرتبه‌ای دیگر هستند و در حال گذرند. گذر از هر مرتبه‌ای و ورود به مرتبه دیگر که مطلوب اصیل و غایت‌گونه هر موجودی است، با زندگی انجام می‌‌شود و ورود در هر مرتبه با زندگی معنا می‌یابد.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.