صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عمومي arrow دلتنگي براي خدا
دلتنگي براي خدا چاپ ايميل
11 فروردين 1390
پرسش (93):
سلام استاد. خسته نباشید.
می‌خواهم بدانم چطور باید همان‌طور که افراد و اطرافیانمان را دوست داریم، مثل دوست، والدین و غیره و دلمان برای آن‌ها تنگ می‌شود، چطور می‌شود با خدا چنین ارتباطی داشت؟ چطور می‌توانیم صدای خدا را بشنویم؟ چطور باید اصلاً تفکر کنیم؟
پاسخ:
عليکم السلام
دلتنگي به‌ويژه نوع عاطفي آن که اغلب انسان‌ها با آن سر و کار دارند، معلول غيبت محبوب است و چون محبوب (هر نوع که باشد) غايب شود و از نظر پنهان گردد، دلتنگي رخ دهد و اگر در مواردي دلتنگي وجود ندارد يا بدان سبب است که محبوب نيست و يا غايب نيست.
اگر خدا مانند والدين محبوب باشد و مانند آن‌ها غايب باشد، دلتنگي نسبت به او حتمي است. غايب بودن خدا از خلق براي اکثريت انسان‌ها قطعي است و آن‌ها حضور خدا را نمي‌يابند، پس نيمي از شرط دلتنگي براي آن‌ها فراهم است. مي‌ماند نيم ديگر آن که محبوب بودن خداست.
محبت يا مشروط به معرفت به کمال غير است يا مشروط به نقص خويش يا سنخيت. براي کسب هر نوع از محبت، بايد عوامل آن را شناخت: يا «کمال بي‌مانند خدا» را يا «نقص منحصر به فرد خود» را يا «سنخيت و همانندي خود با خدا» را بايد شناخت. در اين صورت، محبت به خداي متعال حتمي خواهد بود. با رخداد محبت، اگر خداي محبوب غايب شود، دلتنگي نسبت به او رخ خواهد داد.
يادآوري مي‌شود که اگر کسي صداي خدا را پيوسته بشنود، دلتنگ صداي او نخواهد بود، بايد گاهي بشنود و گاهي نشنود تا دلتنگ صداي او شود.
فکر کردن درباره آياتي که در قرآن به فکر اختصاص داده شده است، براي اين منظور سودمند است.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.