صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow قرآن و ترويج تروريسم!
قرآن و ترويج تروريسم! چاپ ايميل
16 فروردين 1390
پرسش (98):
درود خدا بر شما
مدتي است در دانشگاه‌ها زمزمه‌هايي در کلاس‌هاي کلام و فلسفه شنيده مي‌شود مبني بر اين‌که در قرآن اشاعه و ترويج تروريسم به وضوح مشهود است و البته اين نوع تفسير ظاهربينانه به قيام‌ها و حرکت‌هاي اعراب (مسلمين) در هفته‌هاي اخير نيز ربط داده مي‌شود. با اين‌که آموخته‌ايم که قرآن ظاهري دارد و باطني و تا هفت بطن نام برده شده، ولي چگونه مي‌توان به عنوان يک متفکر متکلم ديني در برابر معارضان کلام خدا از محتواي اين آيات دفاع نمود؟
پاسخ:
سلام عليکم و رحمة الله
بر اساس آموزه‌هاي قرآن، جنگ به عنوان ابزاري براي صلح پذيرفته شده است؛ جنگ ذاتاً مکروه و صلح ذاتاً محبوب است. آنچه به عنوان جنگ، قتال، محاربه و مانند آن در قرآن آمده، مقدمه‌ي صلح پايدار از طريق رفع ستم است. حتي دفع ستم که کاري پيشگيرانه است، چندان مورد توجه نيست. به همين سبب است که قصاص قبل از جنايت، مشروع نيست. رفع ستم هم امري فطري است و هم مشروع است و چيزي خلاف فطرت و طبيعت انسان نيست.
تفسير قرآن به‌ويژه بر اساس ديدگاه‌هاي قرآني، نه‌تنها با جنگ و ترور سازگار نيست، بلکه با صلح کل تناسب دارد. گمان نمي‌کنم کساني که با تعاليم عرفاني قرآن آشنا باشند، بتوانند حتي يک شاهد بر جانبداري اسلام از ترور بياورند.
اسلام کمک به افراد ناتواني را که مورد ستم قرار گرفته‌اند و استغاثه مي‌کنند، واجب مي‌داند که اين‌گونه موارد را از مصاديق ترور دانستن، بي‌انصافي بلکه عنادورزي است.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.