صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow دعا arrow ان الر احل اليك قريب المسافه
ان الر احل اليك قريب المسافه چاپ ايميل
18 فروردين 1390
پرسش (9):
سؤال: با سلام. نقل است در شرح دعاي ابو حمزه ثمالي كه مسا فر راهش كوتاه است. يعني آنكه به راه افتاده، راهش كوتاه است. اما تا ايستاده مسافت طولاني است. كافي است كنده شويد و راه بيفتيد تا ببينيد چه عنايت‌ها در انتظار شماست «ان الر احل اليك قريب المسافه» اين حركت چگونه ميسر مي‌شود كه حقير اندر حسرتش سال‌هاست مانده‌ام؟ با تشكر
پاسخ:
با نام خدا
راه نزدیک است چون راه و راه‌نما و راه‌رو و مقصد در واقع یکی است؛ یکی ذات است و دیگری وصف و دیگری فعل. نه فعل از فاعل جداست و نه وصف از موصوف. توجه به معارف الهی و برون شد از جهل مرکب، شاید سبب بیداری شود که آغاز راه است. تا اندازه‌ای در کوی نیکنامان بدان اشاره شده است.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.