صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عرفان arrow شناخت ولي خدا به وسيله خدا
شناخت ولي خدا به وسيله خدا چاپ ايميل
28 فروردين 1390
پرسش (19):
با نام خدا، با سلام حضور استاد محترم، در کتاب توحید صدوق آمده که: حضرت امیر مؤمنان صلوات‌الله‌علیه در پاسخ به پرسش دانشمند نصرانی فرمود: «ما خداوند را به واسطه محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نشناختیم، بلکه محمد صلی‌الله‌علیه را به وسیله خدا شناختیم» با توجه به این نکته و از سوی دیگر با نظر به اینکه ولایت ظاهر توحید است. معنی این سخن مولا چیست؟
پاسخ:
با نام خدا
عليت شناخت خدا براي شناخت خلق و مظاهر تفصيلي وي
شکي نيست که معلول و فرع پس از ثبوت معلوليت و فرعيت آن، نشان‌دهنده‌ي علت و اصل خويش است، از اين‌رو، خود نياز به اثبات دارد. بنابراين، خلق را بايد با خدا شناخت نه برعکس.
از اين‌گذشته، اگرچه خلق ظهور تفصيلي حق است و ولايت ظاهر توحيد، ولي چنان که از نامش پيداست، بايد نخست حقي و توحيدي باشد تا خلق، ظهور تفصيلي آن و ولايت، ظاهر آن باشد.
علاوه بر اين، چيزي که در ثبوت و اثبات وابسته به ديگري است نمي‌تواند علت ثبوت و اثبات آن باشد. حتي شناخت ظاهر هم در صورتي ممکن است که شناختي از باطن حاصل شده باشد وگرنه از کجا مي‌توان فهميد که اين ظاهر، ظاهر کيست و چيست؟
در آيه کريمه 172 سوره مبارکه اعراف تأمل کنيد تا در حد توان به سّرِ آن پي ببريد. هم‌چنين قرائت و تأمل در فراز نخست دعاي ابوحمزه ثمالي براي اين منظور سودمند است.
از همه اين‌ها که بگذريم، حق تعالي در مظاهر تفصيلي خود نازل شده است، بنابراين، اين‌گونه مظاهر با همه عظمت و کبرياي خود بيانگر وجه نزولي خدا هستند و اين هم نقصي بر مظاهر تفصيلي حق تعالي نيست، زيرا غير از اين ممکن نيست.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.