صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عرفان arrow تفاوت سالك مجذوب و مجذوب سالك
تفاوت سالك مجذوب و مجذوب سالك چاپ ايميل
05 ارديبهشت 1390
پرسش (110):
با نام و ياد خدا و با عرض سلام و خدا قوت حضور شما استاد عزيز و با تشكر از زحمات شما
1ـ در بيان تفاوت بين سالك مجذوب و مجذوب سالك آمده كه سالك مجذوب خود پا به عرصه‌ي سلوك مي‌گذارد و خود شخص در طي مراحل سلوك تلاش مي‌كند ولي مجذوب سالك كسي است كه ابتدا جذبه در او رخ مي‌دهد و فرد به يك‌باره عاشق مي‌شود و خداوند خود او را پاك مي‌گرداند كه اين گروه همان مخلَصين هستند. خواستم بدانم:
1ـ چه مي‌شودكه عده‌اي سالك مجذوب و جمعي مجذوب سالك مي‌شوند؟ مگر هر دو گروه خدا را طلب نكرده‌اند و درد خدا نداشته‌اند؟ مگر خدا خود فاعل همه‌ي هستي نيست و خود هادي هر دو گروه نيست؟ علت اين تقسيم و اصل و ريشه‌ي اين تفاوت در چيست؟
2ـ آيا هر دو گروه به يك درجه از فهم و دريافت از خداوند متعال رسيده‌اند؟
3ـ نمونه افرادي از هر گروه كه در زمان ائمه مي‌‌زيسته‌اند چه كساني هستند؟
4ـ هركه خدا را طلب كند و بي‌قرار او شود و در حد توان خويش تلاش كند، مي‌تواند اميد وصال و امداد الهي را داشته باشد؟
از لطف شما سپاسگزارم.
پاسخ:
1ـ همه چیز فعل خدای متعال است و در عین حال زمین، زمین است و آسمان، آسمان. فعل خدای متعال بودن که مستلزم برابری نیست. خلاصه‌ي سخن این است که همه‌ي موجودات در مرتبه‌ي علمی، عین ذات خدایند و تغییر در ذات محال است، پس هر کسی و هر چیزی همان می‌شود که در مرتبه‌ي ذات خدای متعال بود و هست.
2ـ تفاوت آن دو گروه از همه جهت از جمله در فهم و دریافت، تفاوت میان زمین و آسمان بلکه بیش از آن است. آن اندازه تفاوت دارند که به تصور نمی‌آید.
3ـ به آثار عرفانی به‌ویژه آثار ابن‌عربی مراجعه نمایید.
4ـ وصال و امداد برای همه رخ خواهد داد. تنها تفاوت بندگان خدا در نوع وصال و امداد از اوست. این‌که وصال به کدام اسم از اسماء خدای متعال باشد و امداد از کدام اسم و در کدام مرتبه از ظاهر و باطن باشد، تفاوت دارد وگرنه همه از اویند و به‌سوی او در حرکتند؛ «یا ایها الانسان انّک کادح الی ربّک کدحاً فملاقیه» (انشقاق، 6).
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.