صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow مراتب علم حضوري
مراتب علم حضوري چاپ ايميل
15 ارديبهشت 1390
پرسش (130):
اين‌که ما که در عالم ماده هستيم، به لذات و درد و ذات خود علم حضوري داريم و همين طور مجردات و بالاتر از آنها، خداوند نيز به ذات خود علم حضوري دارد، اين علم حضوري ما به خود با علم حضوري ملائکه و خدواند چه فرقي دارد؟ آيا علم حضوري نيز مثل عوالم هستي داراي مراتب مختلف است؟ آن مراتب کدامند؟ لطفاً توضيح دهيد. متشکرم
پاسخ:
اگر وجود یا ظهور وجود مراتب داشته باشد که دارد، تمام کمالات و تعینات آن نیز دارای مراتب خواهد بود، بنابراین نه‌تنها علم حضوری که سایر ویژگی‌های نفسانی و عقلی مانند ایمان، کفر، نفاق، یقین، شهود و مانند آن نیز دارای مراتب است و تفاوت مراتب آن نیز در شدت و ضعف آن‌هاست.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.