صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow اختيار ابليس
اختيار ابليس چاپ ايميل
22 ارديبهشت 1390
پرسش (145):
سلام عليكم، لطفاً بفرمایید. آیا شیطان در تمرد خود از امر الهی و عدم سجده بر آدم مختار بود. اگر چنین است پس چرا گفت: «فبما اغویتنی»؟ (اعراف، 16)
پاسخ:
با نام خدا
همه‌ي موجودات به اندازه‌ي وجودشان، اختیار و دیگر کمالات وجود را دارند؛ ابلیس نیز همین طور. اختیار داشتن با توحید فاعلی ناسازگار نیست. برخی این سخن ابلیس را نشان محدودیت علم وی می‌دانند و نظر برخی دیگرـ که گمان حقیر نیز همین است ـ این است که ابلیس به توحید فاعلی دست یافته بود و به همین دلیل هم تقاضای خلافت داشت.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.