صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow قرآن arrow راه‌هاي ابليس براي گمراه كردن
راه‌هاي ابليس براي گمراه كردن چاپ ايميل
23 ارديبهشت 1390
پرسش (146):
با وجود قسم‌هایی که شیطان برای گمراه کردن انسان یاد کرده، بستن راه‌های چپ و راست و جلو و پشت سر بر آدمی چه راهی باقی می‌ماند و منظور از ذکر نکردن بالای سر و پایین در آیه کریمه چیست؟
پاسخ:
با نام خدا
پایین که نیازی به بستن ندارد، چون ابلیس برای متوقف کردن و لغزاندن انسان از جوانبی حمله می‌کند که احتمال عروج و صعود در آن‌ها باشد، ولی پایین به شهوات و اسفل سافلین راه دارد، پس خود آن جانب، ابلیسی است مقتدر.
بالا هم وجه ربی خلق است، بنابراین ابلیس بر آن اقتدار ندارد. این وجه همان وجهی است که مخلَصان رو بدان دارند. پس بستن و حمله کردن از آن جهت امکان‌پذیر نیست، زیرا خود ابلیس نیز این جهت را استثناء کرده است.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.