صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی
معناي رجعت و دليل تقاضاي مؤمنين براي آن چاپ ايميل
23 ارديبهشت 1390
پرسش (147):
با عرض سلام و خسته نباشید. چرا مؤمنان پس از مرگ تقاضای رجعت دارند؟ اگر انسان مؤمن در عوالم بالاتر به امامان معصوم ملحق می‌شود و محضر پیامبر و دیگر معصومین را درک می‌کند، چرا خواستار مراجعت به عالم ماده و حضور در محضر امام مهدی علیه السلام است؟ معنای دقیق رجعت چیست؟
پاسخ:
با نام خدا
گمان می‌کنم تفسیر رجعت به معنای متعارف مشکلی را حل نمی‌کند و لازم نیست و به معنای دیگر هم شاید با بسیاری از پیش‌فرض‌های متعارف که بسا پایه‌های ایمان افراد را تشکیل داده باشد، ناسازگار است و بسا همگان تاب تحمل شنیدنش را نیز نداشته باشند، چه رسد به فهم و پایه قرار دادن برای ایمان.
تنها چیزی که می‌توان گفت این است که تا دیدگاه درست در «زبان دین» را درنیابیم، یا از تفسیر چنین گویه‌هایی ناتوانیم و یا معذور. شاید در وقت دیگری چیزی بر آن بیفزایم.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.