صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow معاد arrow چرايي پاداش و عقاب
چرايي پاداش و عقاب چاپ ايميل
24 ارديبهشت 1390
پرسش (148):
معمای پاداش و عقاب با وجود آنکه ضلالت و هدایت به‌دست اوست چگونه حل می‌شود؟ امیدوارم پاسخی فراتر از گفته‌ي لطیف حافظ بفرمایید که فرمود: «گناه اگرچه نبود اختیار ما حافظ، تو در طریق ادب باش و گو گناه من است!»
پاسخ:
توحید فاعلی با کیفر و پاداش ناسازگار نیست. انسان نسبت به خدا که سنجیده شود (در وحدت محض) چیزی نیست، ولی اگر با دیگر مظاهر سنجیده شود (در عالم کثرت) همه چیز است. بنابراین، هم اختیار دارد و هم فاعلیت، پس هم مسؤولیت دارد و هم کیفر و پاداش. شرح بیشتر آن را می‌توان از نوشته‌ها وگفته‌ها مانند شرح ابوحمزه یافت. موفق باشید.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.