صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow كمال نفس در ابتدا
كمال نفس در ابتدا چاپ ايميل
01 خرداد 1390
پرسش (135):
با سلام و خدا قوت به حضور استاد عزيز
آيا نفس در ابتدا کاملاً ناقص است و هيچ نوع کمالي را ندارد؟ و آيا اين درست است که علم و حيات و درک و ... چيزهاي عارضي در او هستند؟
پاسخ:
از نگاه فلسفه، نفس در آغاز، قوه و استعداد محض است و هیچگونه کمالی ندارد جز استعداد کمال. ولی این بدان معنی نیست که علم و درک و حیات و قدرت، از عوارض آن باشد، زیرا بر اساس اصولی مانند حرکت جوهری، فعلیت هر چیزی بهصورت آن، اتحاد علم و عالم و مانند آن، کمالات یادشده از عوارض نفس نخواهد بود بلکه عین آن خواهد بود. به همین سبب است که انسانها در جهان طبیعت، انواع هستند نه اصناف و در قیامت، انواع هستند نه افراد. در طبیعت، آنچه که صنف نامیده میشود، نوع است به‌گونهای که با انواع دیگر، اشتراک در فصل ندارند و در قیامت، هر فردی نوع خواهد بود بهگونهای که با افراد دیگر اشتراک در فصل نخواهد داشت.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.