صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عمومي arrow ايران اسلامي و اسلام ايراني
ايران اسلامي و اسلام ايراني چاپ ايميل
17 خرداد 1390
پرسش (150):
به نام خدا
سلام عليكم؛
ايران و ايراني از زماني كه مسلمان شد، همواره مفتخر به آيين محمدي بوده و هست و از سوي ديگر نسل سلمان در لسان اولياي دين همواره مورد تكريم و تشريف بوده است.
سؤال اين است نسبت رابطه مسلمان بودن و ايراني بودن ما چگونه است؟ افتخار ما به ايراني بودن تا كجا بايد باشد؟ آنچه اين روزها با عنوان مكتب ايراني مطرح است، تا چه حد مقبول و معقول است؟ به تعبير ديگر، ايران اسلامي و اسلام ايراني چه جايگاه‌هايي دارند؟
رويكرد سؤال، قطعاً سياسي نيست و از آنجا كه عده‌اي از مراجع معظم و علماي اعلام در اين خصوص اظهار نظر كردند، مشتاقم نظر حضرتعالي را بدانم.

پاسخ:
عليکم السلام و رحمة الله
اسلام ارزش مطلق است و وطن ارزش مقيد و مشروط. نسبت ميان مطلق و مقيد، نسبت ميان نامحدود و محدود است. ايراني بودن يا انتساب به هر کشور و وطن ديگر براي اهل آن در صورتي ارزش به‌حساب مي‌آيد که ايران يا هر کشور و وطن ديگر به اسلام و تعاليم الهي انتساب داشته باشد. مسلمان ارزشمند است حتي اگر از بدترين کشور و سرزمين باشد و ايراني بودن در صورتي ارزشمند است که اولاً منسوب به اسلام باشد و ثانياً منسوب به علم و ثالثاً منسوب به آخرالزمان.
بر اين اساس اگر ايران اسلامي، علمي و آخرالزماني باشد، نه‌تنها ارزشمند است، بلکه دقيقاً با متن و باطن و حقيقت اسلام برابر است، چون در اين صورت يا برابر با اسلام نبوي و ولوي است يا از مصاديق کامل آن است. ولي اگر هر يک از شرايط سه‌گانه‌ي يادشده را نداشته باشد، به‌اندازه‌ي شرط مفقود، از حق دور و به باطل نزديک بلکه به باطل آميخته است.
اگر مقصود از مکتب ايراني، اسلام ناب محمدي و تعاليم علوي و تشيع فاطمي باشد، تمام حق در آن نهفته است، ولي بايد از تعابيري که سبب ترديدهاي نابجا مي‌شود پرهيز نمود، ولي اگر مقصود از آن، اسلام رنگ‌آميزي شده با آداب و رسوم قوم ايراني امروز يا گذشته باشد، قطعاً آميخته به باطل است.

 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.