صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عمومي arrow شرايط امر به معروف و نهي از منكر
شرايط امر به معروف و نهي از منكر چاپ ايميل
21 خرداد 1390
پرسش (152):
سلام. بنده در خوابگاه دانشجويي زندگي مي‌کنم. اينجا موسيقي حرام مي‌گذارند و هر طور امر به معروف کرده‌ام مسخره مي‌کنند. مي‌خواستم بـپرسم وظيفه من در اين شرايط چيست؟ با تشکر
پاسخ:
سلام عليکم
امر به‌معروف و نهي از منکر بر همه کساني که توانايي داشته باشند، واجب است، ولي بهتر آن است که به‌جاي انجام انفرادي آن، به انجامي جمعي آن بيانديشيد و کساني هم‌فکر خود بيابيد تا امر به‌معروف جمعي انجام شود که تأثير آن بسيار بيشتر است.
در عين حال از تذکر به نهادهاي قانوني که وظيفه‌ي امر به‌معروف و نهي از منکر به‌ويژه در محيط‌هاي خوابگاهي و دانشگاه را بر عهده دارند، غفلت نکنيد.
مي‌دانيم که اين وظيفه در حد تذکر زباني آن‌ها به‌نرمي و ملاطفت بر عهده ماست، نه بيش از آن، بنابراين حتي اگر گنه‌کار کسي چون فرعون هم هست، شما به امر خداي متعال به‌نرمي تذکر دهيد و از اين‌که خود يا ديگران را عصباني کنيد، پرهيز نماييد و از تأثير نداشتن آن هم نااميد نباشد. سهّل الله امورکم.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.