صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عترت arrow معني ولايت
معني ولايت چاپ ايميل
26 خرداد 1390
پرسش (179):
به نام خدا، سلام علیکم. در جایی فرمودید ولایت ظاهر توحید است.
1ـ ولایت یعنی چه؟
2ـ دانستن آن چه ثمره عملی در انسان کامل شدن دارد؟
خواهش می‌کنم توضیح بفرمائید. سپاسگزارم
پاسخ:
با نام خدا
1ـ ولايت چنان‌که گفته شد، ظاهر توحيد است و اولين تعين يا پيدايش کثرت از وحدت. ولايت، حاکميت تام و همه‌جانبه‌ي توحيد بر همه‌ي عالم هستي را نشان مي‌دهد. در عين حال واسطه در پيدايش وجودات يا ظهورات و يا مجراي فيض الهي است. ولي مظهر اسم «الولي الحميد» است.
2ـ از آن‌جا که انسان کامل همان ولي و مظهر اسم «الولي» است، بنابراين، شناخت آن براي کساني که به‌صورت تبعي و فرعي مي‌خواهند به اين مقام و مرتبه که مرتبه وحدت در عين کثرت است، برسند، نه‌تنها سودمند است، بلکه گريزناپذير است. تا کسي مقصد و ويژگي‌هاي آن را نشناسد، راه وصول به آن را نمي‌تواند بشناسد و در نتيجه از منزل نفس بيرون نمي‌رود.
علاوه براين‌که، برون‌شدن از اين منزل و دريافت حول و قوه و ابزار سفر، با دريافت عنايات ولي کامل امکان‌پذير است، چنان‌که مقاومت در برابر سختي‌هاي راه و نيز محافظت از خطرات به‌ويژه اميال و خطورات نفس و وسوسه‌هاي شيطان، جز به وسيله‌ي تمسک به ذيل عنايت ولي امکان‌پذير نيست.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.