صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی
مراد از «اجسادهم نحیفه» چاپ ايميل
29 خرداد 1390
پرسش (180):
با سلام، مراد از «اجسادهم نحیفه» در وصف متقین چیست؟ با تشکر
پاسخ:
با نام خدا
اجسام نحیف تفاسیر متعددی دارد که در شرح نهج‌البلاغه بدان اشاره کرده‌ام. خلاصه این است که لاغری اندام از ویژگی‌های اهل بدایت یا متوسطان از اهل بدایت است که وجود جمعی آن‌ها ظهور ندارد و بنابراین، نمی‌توانند میان جمال و جلال یا عیش و نوش را جمع کنند.
پارسایان به‌ویژه مرتبه‌ي اول آنان که در این خطبه مورد بحث قرار دارند، از همین دسته‌اند. یعنی جلال الهی آن‌ها را از بهره‌وری کامل از نعمت‌ها باز می‌دارد، در حالی که اگر کسی به مقام جمعی رسیده باشد، در مصیبت نیز شاد است و بلا نیز او را فربه می‌سازد.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.