صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عترت arrow امام زمان arrow ديدن مرتبه طبيعي و عنصري نبي و ولي
ديدن مرتبه طبيعي و عنصري نبي و ولي چاپ ايميل
07 تير 1390
پرسش (184):
آيا ديدن مرتبه طبيعي و عنصري پير مي‌تواند طي طريق را تسريع بخشد؟
پاسخ:
بيشتر اهل ايمان و سلوک جز از طريق مشاهده‌ي مرتبه‌ي طبيعي و عنصري ولي و نبي نمي‌توانند مشتاق سلوک شوند و نمي‌شوند، چون اولين مرتبه‌ي ايمان، همان ايمان ظاهري است که اغلب اهل ايمان از آن آغاز مي‌کنند و با اتصاف به آن، مشتاق مراتب ديگر ايمان مي‌گردند.
علت اين‌که مؤمنان در حضور نبي و ولي با ايمان و عمل نزديک‌ترند همين است و علت اين‌که با غيبت يا رحلت نبي و ولي، مؤمنان نيز از ايمان غايب مي‌گردند و عقيده و عملشان فوت مي‌کند، همين است.
پس ارتباط با ‌مرتبه‌ي طبيعي و عنصري نبي و ولي براي اغلب اهل ايمان و سلوک بسي سودمند، بلکه لازم است، ولي براي همگان اين‌گونه نيست. برخي بدون چنين ارتباطي نه‌تنها مي‌توانند سير بدايت را به انجام برسانند، بلکه مي‌توانند از بسياري از کساني که از چنين ارتباطي برخوردار هستند يا بوده‌اند، پيشي گيرند و از سابقون مقربون که جز از طريق اخلاص و صداقت در محبت امکان‌پذير نيست، گردند.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.