صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عترت arrow امام زمان arrow تطبيق مراتب وجود انسان با عوالم وجود
تطبيق مراتب وجود انسان با عوالم وجود چاپ ايميل
19 تير 1390
پرسش (155):
با عرض سلام و خسته نباشيد.
طبق اصول عرفاني وجود داراي مراتب و نفس نيز داراي مراتبي است كه متناظر با آن است. در جايي بيان نموديد كه مرتبه نفس و قلب متناظر با عالم مثال است. آيا مي‌شود گفت كه مرتبه روح و سر متناظر با جبروت و مرتبه خفي و اخفي متناظر با واحديت است و مرتبه احديت {دني ... او ادني} خاص محمد و آل محمد صلوات الله عليهم اجمعين است؟ يا نه؟ آيا با توجه به مرتبه سر كه شروع فناست و شروع تجلي ولايت بر انسان است، مي‌شود گفت كه متناظر با واحديت است؟ متشكرم
پاسخ:
سلام علیکم
بر اساس مبانی عرفانی وجود، حقیقت واحد شخصی است که هرچه به عنوان دوم برای آن فرض شود، موهوم است. آنچه دارای مراتب است، ظهورات وجود است نه خود وجود.
از نشانه‌های نفس و روح می‌توان فهمید و گفت که متناظر با عالم مثال است، ولی از آنجا به بعد به سبب خلط اصطلاحات عرفانی و فلسفی چنین چیزی را نمی‌توان گفت. نفس و روح از مراتب عرفانی حقیقت انسان است که با عالم مثال که از مصطلحات فلسفی است و دست‌کم اصطلاح فلسفی آن اینجا مورد نظر است، برابر است و اگر آن دو متناظر هستند، در واقع دو مرتبه‌ي عرفانی و فلسفی با هم متناظرند. ولی روح و سر و جبروت و واحدیت و احدیت، همه از مراتب عرفانی تعینات وجودند و چنین تناظری به‌طور کلی معنا ندارد. اگر تناظری باشد باید با یکی از مراتب فلسفی مثلاً عقل تناظر داشته باشند. و الله عالم
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.