صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عمومي arrow تأثير ازدواج در پيمودن راه کمال
تأثير ازدواج در پيمودن راه کمال چاپ ايميل
22 تير 1390
پرسش (168):
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم و رحمه الله
مي‌بخشيد مي‌خواستم بپرسم تأثير ازدواج در پيمودن راه کمال الهي چيست و تا چه اندازه است؟ و اينکه آيا اين تأثير براي هر يک از زن و مرد متفاوت است؟ چرا؟ با سپاس فراوان
پاسخ:
علیکم السلام و رحمة الله و برکاته
ازدواج با توجه به هدف از آن و نیز التزام به پیامدهای آن و نیز فراهم شدن زمینه‌های آرامش و آسایش و تعالی، آثار متفاوتی می‌تواند داشته باشد. به عنوان نمونه، اثر ازدواج کسی که با هدف تعالی یا انجام امر خدای متعال یا عمل به سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم انجام پذیرد، با اثر ازدواجی که بر اساس آداب و سنن عرفی یا تمایلات نفسانی انجام می‌گیرد، تفاوت دارد.
به‌طور کلی اگر ازدواج به زندگی مشترک به معنی حقیقی آن برسد، به‌گونه‌ای که حقوق و تکالیف با هم تناسب داشته باشد و در نتیجه زمینه‌ي گذشت، ایثار و در نهایت فنای نفس را فراهم سازد، سلوکی است که بسا در میان عبادات جایگزین نداشته باشد. همچنین ازدواجی که سبب شود هر یک از زوجین به مقام صبر دست یابند، همین‌گونه است.
اما ازدواجی که به غرور و انانیت و در نهایت خودشیفتگی و خودبزرگ‌بینی منتهی شود، بدترین زمینه‌ي سقوط و دوری از رحمت خدای متعال خواهد بود.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.