صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow تازه ها arrow يادداشت شفاهي به مناسبت ماه مبارك رمضان
يادداشت شفاهي به مناسبت ماه مبارك رمضان چاپ ايميل
10 مرداد 1390
با نام خدا
درباره‌ي ماه مبارك رمضان، هم با توجه به نام آن که رمضان است و هم با توجه به رواياتي كه درباره‌ي شأن و منزلتش وارد شده، مي‌شود فهميد ـ يعني هر كس مي‌تواند بفهمد، احتياج به فهم خاصي ندارد ـ كه روزه‌ي اين ماه تمام گناهان را از بين مي‌برد، پاك مي‌كند، بلكه يا معدوم مي‌كند يا آن حيثيت عدمي كه هویت گناه را تشکیل می‌دهد، آشكار مي‌كند، به‌گونه‌اي كه متعلق هيچ حكم ايجابي مانند عذاب قرار نمي‌گيرد. هم اسم آن كه از مادّه رمض و به معناي پاك كردن و زدودن و مانند آن‌هاست و هم رواياتي كه درباره‌ي روزه آمده، به اين معنا اشاره دارد.
مقصود از گناه هم هرچند كه خلاف ظاهر عمل كردن است، ولي آن اندازه كه خلاف باطن بودن، گناه است، خلاف ظاهر نمودن، گناه نيست. يعني گناهان هرچه كه نسبت به باطن وجود، باطن دين و باطن انسان عمق پيدا مي‌كند، قو‌ي‌تر، خطرناك‌تر و کشنده‌تر مي‌شود. به همين خاطر است كه شرك با اين‌كه ممكن است هيچ رفتاري هم همراه خودش نداشته باشد، گناهي است كه قابل بخشش نيست.
ويژگي ماه رمضان و روزه اين است كه اصل و اساس گناه را كه حب دنياست و اصل و اساس حب دنيا را كه انانيت است، پاك مي‌كند و هيچ عبادتي نه‌فقط مشابه ماه مبارك رمضان و روزه نيست، بلكه قابل قياس با روزه هم نيست؛ هيچ عبادتي.
ان شاء الله خدا توفيق بدهد كه روزه‌هاي مقبول و مرضي خداي متعال همگي داشته باشيم.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.