صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow اخلاق arrow ترک عجب
ترک عجب چاپ ايميل
04 مهر 1390
پرسش (200):
سلام عليکم
مدتي است که درگير قصه غريبي شده‌ام. براي مطالبه خواسته‌اي با اشکم و گريه و زاري به درگاهش دعا مي‌کنم، چند روز آن خواسته برآورده مي‌شود و صفت رذيله‌اي که خواهان رفعش بودم در من به کلي محو مي‌شود. به ناگاه وسوسه‌اي به جانم مي‌افتد که من توانستم بر صفتي زشت غلبه کنم و يا اينکه پس من لايق ترک اين معاصي بودم ... در همان حال مي‌ترسم که اين عجب همه چيز را آتش زند. استغفار مي‌کنم و به خدا عرضه مي‌کنم همه چيز از توست. اما اون رضايت خاطري که از خودم بدست آوردم را نمي‌تونم حذفش کنم و بعد در فاصله‌اي کوتاه رذيله اخلاقي بر مي‌گردد. با همان شدت و شايد بدتر ...
اين تسلسل غريب و اين وسواس بيمارگونه ديوانه‌ام کرده است.
براي رهايي از اين رضايت از خود و ترک عجب چه بايد بکنم؟ آيا اين قصه واقعي است يا من گرفتار توهم شده‌ام؟
پاسخ:
عليکم السلام و رحمة الله
وسوسه‌هاي نفساني اموري عرضي نيستند تا به آساني از ميان بروند. زوال موقتي آن‌ها خود سبب وسوسه‌هاي بيش‌تر و عميق‌تر مي‌شود. به هر حال، براي رفع و دفع رذايل اخلاقي و خطورات مربوط به آن، بايد از امور سهل و آسان آغاز کرد ولي ادامه و پيوستگي در آن، شرط موفقيت است. در عين حال بايد پيوسته توجه داشت که بدون حول و قوه و عنايت الهي هيچ کس موفق به هيچ ترک و دفع رذيله‌اي نمي‌شود.
مشورت‌کردن با مشاوران آگاه و امين سودمند خواهد بود.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.