صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی
نوع پوشش در سيره حضرت زهرا (س) چاپ ايميل
07 مهر 1390
پرسش (206):
با عرض سلام و خسته نباشيد
از امام محمد باقر (ع) روايتي هست که فرموده‌اند که وقتي سلمان خدمت حضرت فاطمه زهرا (س) رفتند، ديدند که رنگ ايشان زرد است. آيا مي‌توان از اين روايت برداشت کرد که حضرت فاطمه (س) از پوشيه استفاده نمي‌کردند؟
اين روايت چگونه با روايت ديگري از حضرت فاطمه زهرا که فرموده‌اند: بهترين زن کسي است که مردي او را نبيند و او نيز مردي را نبيند. سازگاري دارد؟
با تشکر
پاسخ:
سلام عليکم
آن‌چه که براي زن و مرد لازم است، پوشش متناسب با جنسيت است و نوع و شکل آن بايد متناسب با شرايط زمان و مکان باشد.
پوششي که در نماز سفارش شده است، حد واجب آن براي زنان و پوشش متعارف بيش از حدّ نماز، حد واجب براي مردان است.
همان‌گونه که نگاه مرد به بدن و موي زن نامحرم حرام است، نگاه زن به بدن و موي مرد نامحرم نيز حرام است و از اين جهت با هم تفاوتي ندارند و روايت يادشده بر فرض صحت سند، ناظر به اين نکته است.
و مقصود از «نبيند» در روايت يادشده، بيش از حدود شرعي نيست.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.