صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow فلسفه و كلام arrow غلبه جنبه مادي بر جنبه غيرمادي انسان
غلبه جنبه مادي بر جنبه غيرمادي انسان چاپ ايميل
30 مهر 1390
پرسش (213):
با سلام و خدا قوت به حضور استاد گرامي:
با توجه به اينکه ما در اين عالم نيز ادراکات غير مادي داريم ولي اينها خيلي در ما ضعيفند، آيا اين نشانه آن نيست که ماديت در ما قوي‌تر از جنبه روحاني‌مان است؟ و ماديت ما بر غير ماديت ما غلبه دارد؟ چون اگر اين‌گونه نبود، نيازي به رفتن به عالم برزخ و مرگ نبود.
و آيا اين مقدار از ادراک غيرمادي نيز قائم به نفس ماست يا نه به‌وسيله فيض‌رساني فرشتگان انجام مي‌گيرد؟
لطفاً مرا با دلايلي تفهيم کنيد که جنبه ماديت ما قويتر از جنبه غيرمادي ماست تا من هم بتوانم به فقر وجودي خود پي ببرم و تلاش کنم تا به عوالم بالا برسم و راه حل‌هايي را براي اين‌که از خود و ديگران فارغ شوم و بتوانم به خدا دل ببندم را ارائه دهيد. متشکرم
پاسخ:
سلام عليکم و رحمة الله
در آغاز ولادت که نفس انسان از کمالات خود، يعني علم و ايمان مرکب برخوردار نيست، جنبه‌ي ماديت او بر روحانيتش غلبه دارد ولي از زماني که علم و ايمان به‌گونه‌ي ترکيبي در انسان تحقق يافت، به ميزان علم و ايمان او، جنبه‌ي تجرد وي تقويت مي‌شود و بر جنبه‌ي ماديت غلبه مي‌کند.
عالم برزخ يا قيامت براي پيدايش جنبه‌ي روحانيت انسان نيست بلکه براي تکميل آن است. تکميل روحانيت انسان در عوالم ديگر سبب مي‌شود که وي از حد و مرتبه‌ي مجردات تام و موجودات روحاني محض هم فراتر رود.
هويت و حقيقت انسان همان نفس و روح اوست، نه جسم و تن او. به همين سبب است که با تغيير بخش‌هاي مختلف بدن، از هويت و حقيقت انسان کاسته نمي‌شود. ولي با افزايش روحانيت انسان، بر هويت و حقيقت انساني او افزوده مي‌شود و با کاهش روحانيت انسان، از هويت و حقيقت او کاسته مي‌شود. مهم‌ترين بخش روحانيت انسان که به سبب آن انسان، انسان مي‌شود يا انسان است، علم و ايمان مي‌باشد. ولي با افزايش بر جنبه‌ي ماديت انسان، چيزي بر انسانيت او افزوده نمي‌شود و با کاهش آن نيز چيزي از هويت و حقيقت او کاسته نمي‌شود.
انسان بدون روحانيت، موجودي در حد و مرتبه‌ي حيوان است، حال آن‌که انسان از همان آغاز کودکي بر همه‌ي حيوانات برتري دارد. اين نشان مي‌دهد که انسان از همان آغاز موجودي روحاني است و روحانيت او بر ماديتش غلبه دارد.
هم‌چنان‌که مهم‌ترين بخش روحانيت انسان، علم و ايمان است، راه تقويت جنبه‌ي غيرمادي انسان نيز، تقويت علم و ايمان است.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.