صداي سخن عشق


سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ يَقُولُ 
أَيُّهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنَّ كَمَالَ الدِّينِ طَلَبُ الْعِلْمِ وَ الْعَمَلُ بِهِ أَلَا وَ إِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ أَوْجَبُ عَلَيْكُمْ مِنْ طَلَبِ الْمَالِ إِنَّ الْمَالَ مَقْسُومٌ مَضْمُونٌ لَكُمْ قَدْ قَسَمَهُ عَادِلٌ بَيْنَكُمْ وَ ضَمِنَهُ وَ سَيَفِي لَكُمْ وَ الْعِلْمُ مَخْزُونٌ عِنْدَ أَهْلِهِ وَ قَدْ أُمِرْتُمْ بِطَلَبِهِ مِنْ أَهْلِهِ فَاطْلُبُوهُ.
اى مردم بدانيد كمال دين طلب علم و عمل بدانست، بدانيد كه طلب علم بر شما از طلب مال لازم‏تر است، زيرا مال براى شما قسمت و تضمين شده. عادلى آن را بين شما قسمت كرده و تضمين نموده و بشما مي‌رساند ولى علم نزد أهلش نگهداشته شده و شما مأموريد كه آن را از اهلش طلب كنيد، پس آن را بخواهيد.
الكافي، ج‏1، ص 30
صفحه اصلی arrow پرسش و پاسخ arrow عترت arrow سلاح رسول الله (ص)
سلاح رسول الله (ص) چاپ ايميل
20 آذر 1390
پرسش (251):
با سلام و خسته نباشيد.
مي‌خواستم بپرسم منظور از سلاح حضرت رسول (ص) در احاديث شيعه چيست که در جايي که سلاح باشد، علم و امامت نيز هست؟ ممنون
پاسخ:
با نام خدا
وجود مبارک حضرت ختمي مرتبت صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم نزد مسلمانان از چنان قداست و حرمتي برخوردار بود که هرچه به او نسبتي داشت، مورد توجه ويژه‌ي پيروان آن حضرت قرار داشت. حتي موي آن حضرت نيز همواره مورد تکريم و بزرگداشت همراه با باور مسلمانان قرار مي‌گرفت. اگر مکر و خدعه‌ي نااهلان نبود، پيروان آن حضرت هرگز از عترت وي جدا نمي‌شدند، ولي ساده‌دلي آنان به‌اضافه‌ي شيطنت خناسان، آن شد که همگان تا اندازه‌اي بدان آگاهيم.
يکي از چيزهايي که مورد توجه و احترام ويژه‌ي مسلمانان قرار داشت و حاکمان نااهل و غاصب آن زمان به منظور تحميق خلق و تحکيم پايه‌هاي حکومت نامشروع خويش از آن سوء استفاده مي‌کردند، سلاح (شمشير و زره) آن حضرت بود. بسياري از خلفاي جور با اين ادعا که سلاح آن حضرت، نزد آنان است، ضمن آن‌که آن را دليل مشروعيت خود اعلام مي‌داشتند، از اعتقاد توأم با حرمت مسلمانان نسبت به آن نيز سوء استفاده مي‌کردند و خود را خليفه‌ي آن حضرت و امام و امير مؤمنان مي‌دانستند.
اثبات اين‌که کدام سلاح، سلاح آن حضرت است و کدام يک سلاح او نيست، کاري بس دشوار و يا ناشدني بود، از اين‌رو، خاندان مطهر آن حضرت صلوات‌الله‌عليهم به منظور ابطال دعوي خلفاي جور و غاصب و آگاه ساختن مسلمانان به حقايق مربوط به اصل اساسي ولايت و حکومت حق در دين اسلام و شرايط اساسي خلافت الهي و جانشيني حضرت ختمي‌مرتبت، اعلام نمودند که سلاح پيامبر صلي‌الله‌عليه‌و‌آله‌و‌سلم نزد کسي است که علم آن حضرت نيز نزد او باشد و امامت و علم و سلاح حضرت رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم از هم جدا نمي‌گردند.
اين هم حجتي الهي بر خلق بود و هم برهاني بر امامت خاندان مطهر پيامبر صلوات‌الله‌عليهم و هم دليلي بر دروغ‌گويي مدعيان امامت و خلافت که با سوء استفاده از سادگي و ناآگاهي مردم و ادعاي در اختيار داشتن سلاح آن حضرت، به گمراهي خلق مي‌پرداختند.
 
< بعد   قبل >

Copyright © 2008 Tahour.net . All rights reserved.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی طهور محفوظ می باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر نام و پیوند منبع مجاز است.